Świat kultury

Znane i podziwiane

Posted by TKO on Paź 28, 2016  •  Comments (0)

Należy przyznać, że w dzisiejszych czasach pasjonowanie się sztuką należy do bardziej wyrafinowanych hobby. Ludzie częściej wolą kulturę masową, która jest wyjątkowo łatwo przyswajalna. Jednak każda osoba, zarówno ta o bardziej wyrafinowanych gustach, jak i ta o guście, za przeproszeniem, prostackim, zna podstawowe dzieła sztuki. Często również wie, gdzie mniej więcej się one znajdują. A przynajmniej powinny.

W ciągu lat powstały dziesiątki rankingów najbardziej znanych obrazów na świecie. Przeprowadzano badania na ulicach, pytając ludzi czy są w stanie również opisać jak one wyglądają. Te, które przeszły test społeczny znalazły się na liście.

Wygrywa Mona Lisa

Nie da się ukryć, że ten półuśmiech, prawdopodobnie włoskiej, piękności jest znany na całym świecie. Przyczynia się również do tego fakt, iż „Mona Lisę” namalował jeden z najbardziej znanych malarzy na całym świecie, Leonardo da Vinci. Niestety, należy się obawiać, że jego zwiększona popularność powiązana jest z książką oraz nakręconym na jej podstawie filmie „Kod da Vinciego”. Mimo to, ten ukończony w 1519 roku obraz zachwyca oglądających we francuskim Luwrze.

Na liście również znalazło się inne dzieło Leonarda da Vinciego, które ma charakter przede wszystkim religijny. Mowa oczywiście o „Ostatniej wieczerzy” ukazującej Chrystusa wraz z apostołami podczas swojego ostatniego posiłku przed ukrzyżowaniem. Należy pamiętać, że jest to mural, a nie dzieło namalowane na płótnie. Ponadto, jest ono w kiepskim stanie, ponieważ da Vinci wykorzystał w nim technikę, o której wiedza nie przetrwała próby czasu.

Pomijając kilka pozycji, warto wspomnieć o surrealistycznych dziełach Salvadora Dalego, a zwłaszcza jego „Trwałości pamięci”. Obraz ukazuje roztapiające się zegary, które mają ukazywać przemijanie czasu. Należy również przytoczyć „Guernicę” Pablo Picasso, które miało stanowić odpowiedź autora na bombardowanie wioski przez niemieckie wojska. Jest ono wykonane za pomocą stylu abstrakcyjnego, przez co nie każdy jest w stanie zrozumieć o co w nim chodzi. Jednak i tak zachwyca.