Świat kultury

Filmy vs konsumpcjonizm

Posted by TKO on Lis 22, 2016  •  Comments (0)

Wszystko za życie (Into The Wild)

Główny bohater Christopher McCandless w dniu zakończenia swoich studiów, postanawia zerwać z dotychczasowym życiem. Wybitny uczeń, zamiast zastanawiać się, do jakiego miejsca pracy złoży swoje CV, niszczy dokumenty, pieniądze przekazuje na cele charytatywne, wrzuca do plecaka tylko najpotrzebniejsze rzeczy i wyjeżdża.

Zostawia wszystko, kierując się w stronę Alaski do miejsca, którego nie dotknęła jeszcze ludzka ręka.

Nazwał się Alexandrem Supertrumpem. Jak sam opisywał w swoim dzienniku: bez telefonu, bez papierosów i bez cywilizacji, zaczął żyć naprawdę. Mając dość pogoni za pieniądzem, konsumpcyjnego stylu życia i wszechogarniającego fałszu, postanowił zrobić Wszystko za życie.

Captain Fantastic

W głębokiej leśnej głuszy, gdzie ostatnią żywa istotą, jakiej moglibyśmy się spodziewać, jest człowiek, słyszymy radosne okrzyki dzieci. Tak rozpoczyna się amerykański film Matta Rossa.

Okazuje się, że na ekranie widzimy miejsce zamieszkania postawnego mężczyzny i szóstki jego dzieci. To Ben, który razem ze swoją żoną postanowił opuścić współczesną cywilizację i budować swoją rodzinę w jak najbardziej naturalnym środowisku.

Chwilowo, ojciec sam zajmuje się dziećmi. Uczy je zdobywać pożywienie wyłącznie z natury. Pokazuje, jak polować, jak zbierać dary lasu, jak się bronić i przede wszystkim, jak przetrwać w najtrudniejszych warunkach.

Mimo, że dzieci nie spędziły ani jednego dnia w szkole są nieprzeciętnie inteligentne. Rodzice od najmłodszych lat, uczyli ich wiedzy filozoficznej, psychologicznej, fizycznej, językowej i politycznej z książek naukowców, których podziwiali. Ponadto, nic w ich rodzinie nie było tematem tabu. Każde dziecko było traktowane, jak dorosły i na nawet najbardziej niewygodne pytania, otrzymywało prawdziwą i wyczerpująca odpowiedź.