Świat kultury

Już nie skradziony!

Posted by TKO on Gru 06, 2016  •  Comments (0)

Po prawie dwudziestu latach udało się odzyskać jeden z najbardziej znanych i cenionych dzieł malarskich stworzonych przez Wojciecha Kossaka. Już w 1997 roku został on skradziony z prywatnego mieszkania w Krakowie i od tamtej pory nie istniały nawet podejrzenia, gdzie może się on znajdować. Fani twórczości tego autora nie potrafią pohamować ekscytacji i niecierpliwie czekają na jego wystawienie w jednej z galerii, czy też muzeów.

„Piłsudski na Kasztance” ukazuje marszałka Piłsudskiego, który siedzi na swoim wiernym koniu Kasztance. To właśnie ona była ulubioną klaczą bojową marszałka, co on sam podobno często podkreślał. Na obrazie postać Piłsudskiego ukazana jest w sposób godny oraz górujący nad wszystkimi innymi elementami. Jest ona również najbardziej oświetlona, co ma dodatkowo pokazywać, że to właśnie Piłsudski jest głównym tematem, a zarazem centrum całego obrazu. Za nim znajdują się jego żołnierze, czekający na rozkaz rozpoczynający walkę.

Znaleziono go w galerii

Policja oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków od wielu lat obserwują rynek antykwaryczny, poszukując setek, a nawet tysięcy zaginionych oraz skradzionych obrazów. Rzadko udaje im się odnaleźć utracone dzieła sztuki, ponieważ zazwyczaj przejmowane są one przez doświadczone grupy, które wiedzą jak wynieść obraz poza granice Polski, a następnie sprzedać go na czarnym rynku, w sposób niezauważalny dla polskich służb publicznych.

Jednak „Piłsudski na Kasztance” stworzony przez Wojciecha Kossaka w 1928 roku wcale nie został odnaleziony w mieszkaniu, czy też w magazynie należącym do złodzieja. Policja odnalazła go w niewielkiej warszawskiej galerii sztuki, która nie zdawała sobie sprawy z tego, że obraz ten został przed laty skradziony. Nie wiadomo w jaki sposób galerii udało się dostać ten obraz. W tym samym czasie wiele osób zastanawia się w jaki sposób przez tak długi czas nikt nie zorientował się, że skradziony „Piłsudski na Kasztance”, tak naprawdę znajduje się w publicznym miejscu.