Świat kultury

Niepokojące i pomysłowe filmy Darrena Aronofsky'ego

Posted by TKO on Gru 16, 2016  •  Comments (0)

Jedni mówią, że jego filmy trafiają prosto w sedno, a inni uważają, że są przesadzone i podejmują nieudane próby bycia dziełami najwyższej klasy. Bez wątpienia jednak Darren Aronofsky jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich reżyserów. Jego każdy film trafia do kin na całym świecie, a jego pomysły bardzo często zadziwiają nawet najbardziej znudzonych kinomanów.

Historia jednego człowieka

Darren Aronofsky urodził się w 1969 roku. Jest prawdziwym nowojorczykiem wychowanym na Brooklynie. Wykształcenie filmowe zdobywał na Uniwersytecie Harvarda i już wtedy osiągał pierwsze sukcesy w swojej branży, bowiem jego dyplomowy film pt. „Supermarket Sweep” nominowany był do najważniejszego studenckiego konkursu. Pierwszy film długometrażowy wyprodukował w 1998 roku – było to „Pi”, czyli amerykański thriller psychologiczny, do którego inspiracją były studia reżysera w Izraelu.

Filmografia

Po „Pi” był „Requiem dla snu”, w którym zagrał Jared Leto wraz z Jennifer Connelly i Ellen Burstyn, która za te rolę była nominowana do Oskara. Historia opowiada losy trójki przyjaciół-narkomanów oraz matki jednego z nich, która cierpi z powodu wielkiej samotności. Oryginalne ujęcia i muzyka, która zachwyca do dziś, sprawiły, że film ten jednocześnie zachwyca i przeraża. Reżyser nie stroni od drastycznych scen, które dla niektórych osób są zbyt kontrowersyjne.

W 2006 roku do kin trafił film „Źródło” – produkcja z motywami fantastycznymi, która mocno skupia się na ukazaniu duchowości bohaterów. Poznajemy chorą na raka kobietę i pragnącego za wszelką cenę ją wyleczyć mężczyznę. Aby tego dokonać musi znaleźć Drzewo Życia.

Nieco bardziej przyziemne są dwa kolejne tytuły Darrena Aronofsky’ego – „Zapaśnik” oraz „Czarny łabędź”. W tym ostatnim główną rolę zagrała znana aktorka Natalie Portman, wcielająca się w rolę baletnicy z obsesją dążenia do perfekcji.

Najnowszym filmem amerykańskiego reżysera jest „Noe: Wybrany przez Boga”. Zagrały w nim takie sławy jak Russell Crowe oraz Anthony Hopkins. Dzieło to wywołało prawdopodobnie największe kontrowersje, opowiada bowiem biblijną historię w niecodzienny, oryginalny sposób. Dla wielu osób film ten jest nie do zaakceptowania, ponieważ w wielu momentach znacznie odchodzi od znanej powszechnie historii o arce Noego.